Szybki rozwój Internetu zmusił świat do przyjęcia go jako olbrzymiej i nieograniczonej bazy informacji, najszybszej i najskuteczniejszej formy ich przepływu. Z dnia na dzień liczba stron dostępnych w sieci www rośnie w niewiarygodnym tempie. Znajdują się na nich informacje z różnych dziedzin. Obserwuje się również analogicznie szybki rozwój polskich zasobów sieci WWW.
Niestety w chwili obecnej baza polskich stron okulistycznych jest stale uboga. Brak strony służącej koordynacji polskiej okulistyki, informacji dla lekarzy okulistów i pacjentów. Istnieje konieczność założenia, wzorem zagranicznych stowarzyszeń okulistycznych, strony www polskich okulistów, służącej zarówno celom zawodowym (z ograniczeniem dostępu użytkowników tylko do lekarzy), jak i strony informacyjnej dla pacjentów, jako bezpłatnej bazy okulistycznej, zwłaszcza że inne specjalizacje swoje internetowe reprezentacje już posiadają.
Równocześnie dobrym pomysłem jest utworzenie listy dyskusyjnej polskich okulistów jako możliwości szybkiej wymiany informacji czy też fachowej pomocy. W dobie progresji Internetu polska okulistyka musi wyraźnie zaistnieć również w sferze informatycznej.
Niewątpliwie zaletą istnienia stron okulistycznych w Internecie jest ich łatwa dostępność, niektóre z nich mają już. całkiem wysoką wartość informacyjną, szczególnie dla pacjentów. Coraz częściej można spotkać się z informacjami, że wiadomości, które oni posiadają, pochodzą właśnie z tych stron. Równocześnie coraz więcej pacjentów wyszukuje porad okulistycznych w ośrodkach specjalistycznych (oddziałach, klinikach, spółkach lekarskich, gabinetach prywatnych), o których istnieniu dowiedzieli się, przeszukując polskie strony www.
Zwiększa się również grupa pacjentów, którzy sami badali się wstępnie za pomocą programów diagnostycznych dostępnych w Internecie, co spowodowało, że udali się do lekarzy okulistów w celu wykonania badań specjalistycznych. Jest to też pewna forma badań prewencyjnych oraz wczesnej diagnostyki, tak ważnych dla higieny wzroku.
Polskie czasopisma okulistyczne – zobacz!
Informacja naukowa z zakresu okulistyki – zobacz!
Zagraniczne czasopisma okulistyczne – zobacz!
Naukowe bazy danych z zakresu okulistyki – zobacz!
I właśnie szybkie zwiększanie się grupy pacjentów wykorzystujących Internet, kontaktujących się z lekarzami za pomocą poczty e-mailowej, poznających okulistykę za pośrednictwem sieci www napawa optymizmem i nadzieją, że coraz większa będzie dostępność i fachowość stron internetowych poświęconych polskiej okulistyce. Można się też spodziewać, że sytuacja ta będzie stymulacją dla lekarzy okulistów do tworzenia większej liczby stron internetowych, pomocnych zarówno pacjentom, jak i im samym.